OSP Mszana Dolna
 
Aktualności
 
Galeria
 
Realizowane projekty
 
Historia
 
O jednostce
 
Członkowie OSP
 
Drużyny młodzieżowe
 
Orkiestra Dęta OSP
 
Wynajem sali
 
Imprezy
 
Kontakt
Urząd Miasta Mszana Dolna
MOK Mszana Dolna


Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej powstała w 1902 roku. Jej założycielem był ówczesny wikariusz mszańskiej parafii – ks. Wojciech Woźniczka, a pierwszym dyrygentem i nauczycielem muzyki został organista Gałuszka. Już w 1903 roku orkiestra z powodzeniem wystąpiła na uroczystościach z okazji 25 – lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Mszanie Dolnej. Przez całe dziesięciolecia wiele troski o orkiestrę przejawiały kolejne zarządy jednostki OSP, a dla podkreślenia jej rangi, kapelmistrz od dłuższego czasu wchodzi w skład zarządu OSP. Trwanie orkiestry, mimo trudnych okresów w historii – zarówno skali całego kraju, jak i lokalnej społeczności, najlepiej świadczy o zaangażowaniu, pasji społecznej i muzycznej jej członków.

Orkiestra swój rozwój zawdzięcza między innymi ciężkiej pracy i zaangażowaniu poszczególnych kapelmistrzów, którzy w pełni wykorzystywali swoje umiejętności muzyczne i organizacyjne. Do dużego ożywienia orkiestry strażackiej przyczynił się jej długoletni kapelmistrz Franciszek Kotarba – były dyrygent orkiestry wojskowej. Swoją funkcję pełnił w trudnych latach wojennych i powojennych. Następcą Franciszka Kotarby został jego uczeń, Stanisław Dawiec – równocześnie uczył on grać osoby pochodzące z Mszany Górnej, które potem zasiliły skład orkiestry. Po nim, przez pewien czas orkiestrę prowadził doświadczony muzyk Jarosław Gałuszka. Następnymi kapelmistrzami byli Mieczysław Lorenc – nauczyciel Zasadniczej Szkoły Zawodowej przy Spółdzielni Pracy Meblomet oraz Józef Ceklarz – nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej w Szczyrzycu, później w Szkole Podstawowej nr 1 w Mszanie Dolnej. Muzyczne przygotowanie, umiejętność pracy z „uczniami” oraz posiadanie uprawnień kapelmistrzowskich sprawiły, iż orkiestra zaczęła odnosić coraz większe sukcesy. Jednak śmiało można stwierdzić, że złoty okres Orkiestry Dętej OSP w Mszanie Dolnej na dobre rozpoczął się, gdy jej kapelmistrzem został Wojciech Jamróz. Odnowiony został nie tylko skład orkiestry (po raz pierwszy w orkiestrze zaczęły grać kobiety!), ale również wzmocniono werblami sekcję perkusyjną, wprowadzono do gry takie instrumenty jak flety i saksofony. Licznie wygrywane konkursy i przeglądy orkiestr dętych świadczą o tym, że muzyczny entuzjazm i zapał do pracy z orkiestrantami przynosiły efekty. W pracy kapelmistrzowskiej pomocny okazał się wychowanek Wojciecha Jamroza, a późniejszy kapelmistrz - Piotr Rataj. Bardzo duże uzdolnienia muzyczne sprawiły, że już jako młody chłopak uczył kolegów gry na instrumentach.

            Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej liczy obecnie 43 członków, z czego większość to młodzież i dzieci. Kapelmistrzem jest Piotr Rataj, który pełni tę funkcję nieprzerwanie od 1996 roku. Jego zaangażowanie w rozwój orkiestry sprawiają, że jej poziom muzyczny ciągle wzrasta, czego wyrazem są wygrywane konkursy. W skład orkiestry wchodzą mieszkańcy miasta i gminy Mszana Dolna oraz gminy Niedźwiedź. O popularności strażackiej orkiestry świadczy wciąż rosnąca liczba młodych osób, które chcą w niej grać i być jej członkami. Zachętę stanowi nie tylko reprezentacyjny wygląd orkiestry, ale przede wszystkim repertuar muzyczny. Orkiestra uczestniczy w licznych uroczystościach: strażackich, religijnych, państwowych i samorządowych, w zdarzeniach związanych z życiem mieszkańców Mszany Dolnej. Koncertuje również na imprezach w różnych miejscowościach w kraju i za granicą oraz jest laureatką wielu przeglądów orkiestr dętych – na szczeblu powiatowym, wojewódzkim i krajowym.

Wciąż niesłabnącą popularnością cieszą się miejscowe regionalne kolędy i pastorałki nagrane przez orkiestrę na 2 płytach CD. Jest to zapis żyjącej, kultywowanej tradycji górali zagórzańskich związanej ze Świętami Bożego Narodzenia. Orkiestra wystąpiła w serialu TV Kraków „Przygody Wojaka Szwejka”, jak również grała w telewizyjnym quizie „Ze Szwejkiem pod Złotą Pipą”.

 Orkiestra w styczniu 2005 roku pielgrzymowała do Rzymu, gdzie na audiencji wystąpiła przed Papieżem Janem Pawłem II. Grała także w innych włoskich miejscowościach. Z innych zagranicznych wyjazdów należałoby wymienić występy na Słowacji, Węgrzech. Na przełomie maja i czerwca 2007 roku orkiestra koncertowała w Grecji, a z początkiem jesieni 2008 roku wybrała się do Chorwacji.

W lipcu 2008 roku został zorganizowany międzynarodowy Górski Festiwal Orkiestr Dętych, którego głównym gospodarzem oczywiście była Orkiestra Dęta OSP Mszana Dolna.

Działalności orkiestry sprzyja nie tylko dbałość kolejnych zarządów OSP i kapelmistrza o jej stronę ekonomiczną i gospodarczą, ale także życzliwość, zainteresowanie i pomoc finansowa mieszkańców Mszany Dolnej i okolic.

         W przeciągu 120 lat swojego istnienia Orkiestra Dęta OSP w Mszanie Dolnej mimo różnych kolei losu starała się nie zawieść swych sympatyków wciąż szlifując swój warsztat muzyczny. Nadal poszerza repertuar i ambitnie patrzy w przyszłość.

           

Kapelmistrzowie  Orkiestry  Dętej  OSP Mszana Dolna

Ks. Wojciech Woźniczka – założyciel orkiestry.

1902-...     - Gałuszka / organista, według przekazu imię nieznane /

1923-1964  - Kotarba Franciszek

1964-1965  - Dawiec Stanisław

1965-1966  - Gałuszka Jarosław

1966-1967  - Lorenc Mieczysław

1967-1973  - Ceklarz Józef

1973-1996  - Jamróz Wojciech

1996-nadal - Rataj Piotr

    Obecny skład Orkiestry Dętej  rok 2021   

          Rataj  Piotr    -   kapelmistrz

Adamik  Joanna

Chorągwicki  Bartłomiej

Chorągwicki  Damian

Duda  Karolina

Dudzik  Julia

Dudzik  Paulina

Dudzik  Stanisław

Figura  Bartłomiej

Figura  Karolina

Gawronek  Arkadiusz

Jania  Michał

Jarosz  Dominika

Kapturkiewicz  Stanisław

Kasprzyk  Mikołaj

Kordeczka  Jan

Kornaś  Ewa

Kornaś  Zuzanna

Kozyra  Barbara

Krzan  Julia

Łabuz  Honorata

Malec  Gabriela

Malec  Izabela

Malec  Anna

Nawieśniak  Aneta

Nawieśniak  Arkadiusz

Nawieśniak  Robert

Piątkowski  Bartosz

Piekarczyk  Malwina

Piekarczyk  Patrycja

Piekarczyk  Weronika

Płachytka  Agnieszka

Rataj  Natalia

Rataj  Sylwia

Rataj  Zbigniew

Rusnak  Justyna

Szczypka  Paweł

Wacławik  Anna

Wacławik  Mariusz

Wydra  Dawid

Zapała  Przemysław

Żmuda  Magdalena

Żmuda  Tadeusz

 

 

wsteczWstecz Drukuj stronę / Wersja do druku